DENİZ ÜSTÜNGEL SÜER

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Yazarlığı 1984 yılı mezunudur. Öğrenciliği sırasında “Dostuz” “Yaşamak Sevmektir” ve “Tiyatronun Tarihini Öğrenelim” adlı oyunları sahnelenmiştir.

İki yıllık İngilizce eğitimi sonrası Adnan Menderes Havalimanı’nda sekiz yıl görev yapmış, 2000 yılından başlayarak  İzmir Karşıyaka Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nde 20 yıl yazarlık eğitmeni, kütüphane amiri ve Çocuk Dergisi yayın yönetmeni olarak  emekli olmuştur.

Şu anda İzmir Karşıyaka’da “Atölye De “ adı ile açtığı kendi atölyesinde tiyatro, öykü ve deneme alanlarında yazarlık eğitimi vermekte ,yazdığı  “Öykü Tiyatrosu” türündeki oyununun provaları sürmektedir. Yeni Tiyatro Dergisi’nde tiyatro değerlendirmeleri yazmakta, “Tiyatro Tadında “ adlı programı youtube kanalında yayınlanmaktadır.

İzmir Karşıyaka Latife Hanım Köşkü’nde  “Zübeyde Hanımın Köşk Günleri”ni anlatan dramatize çalışması gerçek mekanında Karşıyaka Belediyesi Tiyatrosu’nun emekleri ile izleyenlerin karşısına çıkmış, “Meles Kıyısında Bir Büyük Ozan: Homeros” oyunu ise 2019 da aynı tiyatro tarafından izleyicilerle buluşmuştur.

“Yazarlığın De Hali” adında kitabı ve Latife Hanım Köşkü kitapçığı bulunmaktadır.

Dayısı Turgut Özakman’ın anlattığı “Turgut Özakman Seminer Kitabı” nın çalışmalarına katılmış, kitap Bilgi Yayınevi tarafından basılmıştır.

Suat Taşer, Jale Birsel, Özdemir Nutku, Turgut Özakman, Olcay Poyraz, Hülya Nutku  hocalarının tiyatro bilgileri ve deneyimleri ile çıktığı yolda onlara layık olmaya çalışmaktadır.

Evlidir ve bir kızı vardır.