Tiyatro Oyunlarım

ZÜBEYDE HANIM’IN İZMİR LATİFE HANIM KÖŞKÜNDEKİ GÜNLERİ

1 Dakika okumak

Heyecanla geziliyor şimdi, 2000 li yıllarda anı evi olan köşk. Ama bir sürpriz var bugün size… 

Çünkü köşkün kapısında Doktor Asım ve Latife Hanım ilaçlar üzerine konuşuyor, salonda Salih Bozok, İsmet İnönü’nün Lozan’ dan gönderdiği mektupları okuyor, odalardan birinde ise Zübeyde Hanım pencereden dışarıyı seyrediyor. İki hizmetli ise İzmir in işgal yılları üzerinde konuşup işgalden kurtulma sevincini paylaşıyorlar. 

İşte gerçekten bu köşkteydiler…Gerçekten Zübeyde Hanım ve Latife Hanım burada birbirlerini tanımaya başladılar. ..Gerçekten o tarihlerde İnönü ” Lozan dan döndüğümde beni yaşlanmış bulacaksınız” diye yazıyordu. Ve Zübeyde Hanım burada heyecan, merak ve endişe dolu yaşamına veda ediyordu…Ama işgalden kurtarılmış topraklarda olduğunu bilerek.. Zaten Selanik işgalini yaşamıştı. …Ne sevinç ki İzmir in kurtuluşunu görmüş köşkün bahçesinden İzmir halkı ile selamlaşmıştı.  

Bu ortamı yansıtma gayretimdi yazdığım tiyatro metni… Gerçek mekanında olması heyecan vericiydi…Isveç Kalmar Müzesi görevlilerinin teknik  ve deneyim aktarımına ,  oyunu canlandırmaları ile Karşıyaka Belediyesi Tiyatrosuna teşekkürler. ..

İlgili mesajlar
Çocuk DergisiTiyatro Dergi YazılarıTiyatro Oyunlarım

KUKLALAR VE YAZDIĞIM KUKLA METİNLERİ

1 Dakika okumak
Karşıyaka Belediyesi Kütüphanelerinde oynanmıştır.  
Tiyatro Oyunlarım

YARIŞMADAKİ GİZEM

1 Dakika okumak
TÜR: TİYATROLU ÖYKÜ YARIŞMADAKİ GİZEM 2000 senesinden bu yana hem tiyatro hem öykü yazarlığı dersi verince TİYATRO VE ÖYKÜ yü bir arada görme…
Tiyatro Oyunlarım

GEÇMİŞTEN GELECEĞE TİYATRO

1 Dakika okumak
TİYATRO TARİHİNİ ÖĞRENELİM Atatürk Kültür Merkezinde Dünya Tiyatrolar Günü’nde konukları tiyatro tarihini anlatarak karşılıyoruz. Özenerek yazdığım metni aynı özenle hazırlanıp oynayan arkadaşlarıma…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir